Kitaplar

"sevgili isa, 
bütün olanlar için özür dilerim. kabahatin bende olduğunu biliyorum. günlerdir durmadan seni düşünüyorum. kitabını elimden bırakmıyorum. bütün meselelerde sen haklısın. bugün düşündüklerimi, seninle birlikte olduğumuz gün bilseydim, her şey başka türlü olurdu. fakat, göreceksin, bir daha buluşursak nasıl istediğin gibi bir adam olacağım. o kadar değiştim ki beni tanıyamayacaksın. çarşamba günü annemler evde yoklar. gelebilirsen rahat rahat konuşuruz. 
   seni-seven  selim / isa gelmedi.  Oğuz Atay - Tutunamayanlar 


"Elinden bir şey gelmemenin acısını iniş takımları olmayan melekler bilir. bir arabanın farlarına kilitlenip kalmış sincaplar bilir. suyun dibine ağır ağır çöken taşlar bilir. matkapla göğsünün ortasına açılmış bir pencere düşün. perdeyi aralayıp kendi yarandan bakıyorsun dünyaya. eskisi gibi acımıyor ve de asıl bu acıtıyor". -Emrah Serbes

"Canımız çok sıkılıyor. Felaket sıkılıyor.. Eğlenirken, kitap okurken, günlük hayatın bokluklarıyla uğraşırken bir taraftan da sıkılmayı hiç ihmal etmiyoruz. Bizim kuşağın tanımlayıcı özelliği bu olsa gerek. Çok güzel canımız sıkılıyor. Biraz dağılacak gibi olduğunda sıkıntımız, kendimize imkansız aşklar yaratıp, bayılana kadar içip, etrafımızdaki her şeyi kırıp dökerek daha da arttırıyoruz.. Bizim en büyük sermayemiz, can sıkıntımız. Hayıflandığımız bir şey yok, geçip giden güzel günleri iç çekerek anımsadığımız da yok. Galiba güzel günler diye bir şey bile yok. Kaldırımların bir halt bildiği yok, hiçbir devirde muhteşem falan olamadık. Olmayan şeyleri anlatıp, olmayan eski kendimizle gururlanıp tanıdık masallarla soslayarak boktan hayatlarımızı, kendimizi ve başkalarını kandırmak konusunda çok marifetliyiz sadece hepsi bu.." Ali Lidar

"Siz insanlar bir şey hakkında fikir beyan etmiş olmak için hemen uluorta: 'Şu deliliktir, bu akıllılıktır, öteki iyidir, beriki ise kötüdür’ deme gereğini duyuyorsunuz! Bütün bunlar ne mana ifade eder? Böyle söyleyebilmek için, ilkönce herhangi bir hareketin gizli sebeplerini araştırıyor musunuz, ya da bunun neden yapıldığını, niçin yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Eğer bunu yapmış olsaydınız, bu kadar acele hükümler vermezdiniz." Goethe - Genç Werther'in Acıları adlı kitabından.

"Ben hayatta en çok babamı sevdim Fezai Abi" deyiverdim. Babam da nereden çıktı şimdi? Nasıl Allah'ın belası  bir bilinçaltım vardı benim? Babam öldüğünde dokuz yaşındaydım. Onu toprağa verdiğimiz günün akşamı beni Çingeneler kaçırdı Fezai Abi. Büyük ihtimalle bir rüyaydı bu. Annem Çingenelerin çocuk kaçırdığı falan gibi saçmalıklarla çok korkuturdu beni. Zaten Çingenelerin bana, "sen falancanın oğlusun değil mi?" diye sorup beni bir at arabasının arkasına atmaları dışında bir şey hatırlamıyorum bu olaya dair. Yine de bunun gerçekten bütün bütüne kopuk bir anı olduğunu söyleyemem. Çünkü sonradan düşününce anladım ki Çingeneler o gece bir çocuk değilse de bir çocukluğu kaçırmışlardı: Benim Çocukluğumu." Alper Canıgüz - Gizli Ajans adlı kitabından.*Okumak kimilerine yazmayı öğretir, bana ise yazmamayı öğretti.


-Seninle ben Çetin, gücümüzü, güzelliğimizi, canlılığımızı küçük yaşantıları sabırla tekrar etmekten alıyoruz.Ne kadar çok şeyi tekrar ettiğimizin, bundan nasıl bir haz aldığımızın farkında mısın?

-Birine aşık olunca, ömrün boyunca onu aramışsın da sonunda bulmuşsun gibi, geçmişini tekrar kurgularsın. Basit tesadüfler aşkın ilahi gücünün işaretleri olur çıkar.

-Her şeyin geçip gittiğine, yaşadıklarımızın geçmişte kaldığına kim inandırabilir bizi? Anılarımızı avuç dolusu su gibi her sabah yüzümüze çarpmanın işe yaramayacağına kim inandırabilir?

-Bana, insan yalnızca kendini anlayabilirmiş gibi geliyor. O da zaman zaman.

-Çetin, bu yeni nesil bizden daha iyi besleniyor, vitamini bol gıdalar alıyor, kundağa sarılmıyor, başları arkadan basık olmasın diye yan yatırılıyor, her gün banyo yapıyor değil mi? Olanakları daha iyi, çağımız iletişim çağı, dünya ellerinin altında, değil mi? Çetin sen de bir şey söylesene, Çetin bizi eziyor bu çocuk, mükemmelliğinden birkaç damla da bizim tasımıza koysun diye ağzımız açık bekliyoruz Çetin. Çetin bari kuyruk sallama!

-Saç okşama eyleminin kendisi biraz karmaşık bir şey değil mi?

Barış Bıçakçı / Bizim Büyük Çaresizliğimiz

Bazı kitaplar ne kadar okursan oku hiç eskimiyor. Barış Bıçakçı ne güzel adam ve elbette “sakın bana iyi davranmayın.”