26 Nisan 2012 Perşembe

Zaman Makinesi İle Popüler Kültüre Bakış

Pop kültür kavramı veya Popüler kültür, 20. yüzyıldan sonra özellikle toplumsal modernleşme ile toplu kültür olarak yayılan ve kavram olarak kültürel gelişmeleri ve günlük uygulamaları kapsamaktadır. Popüler kültür aynı zamanda genel ve tarafsız olarak eski halk kültürü kavramı yerine geçmekte. Popüler kültür daha çok bir alan jargonu iken pop kültürü daha çok ortam jargonu olarak kabul görmektedir.(Vikipedi)

Kültürü belirginleştiren, bir toplumdaki kültür oluşumunu destekleyen, yayılmasını sağlayan ve şekil veren bir kavramdır popüler kültür. Neredeyse bir yaşam biçimi denilebilir. Geçmişten günümüze oldukça değişim katetmiştir. Tarihin tozlu sayfalarına küçük bir yolculuk yapacak olursak;

1950’li yılarda dünya özgürlük, savaş gibi konularla çalkalanıyordu. Dolayısıyla devir müzikseverlerin ve edebiyatçıların devriydi. İnsanların, popüler kültürün onlara verdiklerinden daha çok şey almak istedikleri bir devirdi 50’li yıllar. Jack Kerouac, Allen Ginsdberg, William S. Burroughs gibi edebiyatçılar döneme damgalarını vurmuşlardı. Özellikle Jack Kerouac ‘On the road (yolda) ’ isimli kitabıyla büyük bir etki yaratmış ve kitabı alan insanlar yollara düşmüşlerdi. Ray Charles, Elvis Presley, Chuck Berry gibi sanatçılar en popüler ve ses getiren kişiler olmuşlar ve bunun yanı sıra rock’n roll’un temelini atmışlardı. 50’li yılların sonunda rock’n roll, artık müthiş bir popülariteye sahipti.

60’lı yılların popüler kültürünün zirvesinde “Çiçek Çocuklar” yer almaktaydı. Onlara göre önemli olan sadece aşk ve barıştı. Bu tarz, 60’ların en büyük alternatif hayat tarzı olmuştu. “60 gençliğinin lideri” olarak bilinen Bob Dylan döneme damgasını vuran sanatçılardan birisiydi. Bunun yanı sıra The Doors, Pink Floyd gibi (günümüzde de hala önemli bir büyük kitleye sahip olan) gruplar da dönemin hayat tarzını şarkılarında anlatmışlardı. 60’lı yılların problemlerini sorgulayan bir yazar olarak da Jean Paul Sartre örnek olarak verilebilecek bir düşünürdür.

70’li yılların zirvesinde bol paça pantolonlar, geniş kravatlar, uzun favoriler, peruklar ve bunun gibi daha birçok şey vardır. Popüler kültürün Led Zeppelin, Queen, The Who, The Rolling Stones gibi gruplarla çalkalandığı bir dönem olmuştu70’ler. Punk kültürüne geçiş bu dönemde olmuş ve punk aşırı bir ilgi uyandırmıştı.

En rüküş kıyafetlerin giyildiği yıl 80’ler olsa gerek. İnce kravatlar, büyük gözlükler, dar eşofmanlar, kalın bağcıklı ayakkabılar, beyaz havlu çoraplar gibi uzayıp giden bir liste. 80’li yıllara çığır açan belki de ne büyük olay Michael Jackson’ın ‘Billie Jean’ şarkısıydı. Jackson’ın bu şarkıda ‘ay yürüyüşü’ yapması da kesinlikle 80’lerin bir klasiği olmuştu. Bunun yanı sıra diskolar ve aynalı küreler, Guns’n Roses, AC-DC gibi rock gruplarının yanı sıra Madonna, A-ha, Duran Duran, INXS ve daha birçok ünlü ismin yer aldığı bir kuşaktı.

90’ların popüler kültüründe ‘grunge akımı’ büyük bir etki yaratmıştı. Nirvana’yla başlayan bu akım büyük bir ivme elde etmiş, Kurt Cobain’in ölmesiyle etkisi azalmıştı. Kot pantolonların, oduncu gömleklerinin ve bol tshirt’lerin giyildiği bir moda hâkimdi 90’lı yıllara. Pop kültürünün hızla geliştiği bir dönem olmuştu.

Günümüz de ise popüler kültürün kolları genişledi sanırım. O kadar fazla grup ve sanatçı, yeni müzik akımları çıktı ki her akımın bir giyim tarzı ve hayat tarzı bu kolların oluşmasında büyük rol oynuyor.  Popüler kültür büyük oranda teknolojiye esir olmuş durumda. Artık tamamen teknolojiyle hareket eder, onsuz yapamaz olduk. Bizi bu kadar kendine esir etmesi ne kadar normal bilemiyorum.

Yolculuğunuzun sizi farklı yıllara ve farklı kişiliklere götürmüş olduğunu umarak size popüler kültürün ne kadar da hızlı değiştiğini göstermek istedim sadece.

Burçin Hazar